Wednesday, February 20, 2013

MAC and Rihanna - RiRi Hearts MAC Collection 2013


EXCITING News Beauties!According to Women's Wear Daily, MAC has teamed up with R&B queen Rihanna on multiple color collections to be released later this year. The first product of their collaboration will be a red lipstick called RiRi Woo; inspired by Rihanna's favorite MAC red, Ruby Woo. 
RiRi Woo will be available for purchase starting May 4, 2013, coinciding with the start of Rihanna's Diamonds Tour and will be sold both online and at pop-up shops at her concerts.
4 collections under the monikor "RiRi Hearts MAC" are to follow, launching throughout the rest of 2013. RiRi Woo will be the signature piece of the line and will be sold with all 4 collections.
Following the initial launch of her lipstick, there will be a summer collection which debuts 2 additional lipsticks, a Lustre Drops shade and a powder blush duo. Her Fall collection will include 4 lipsticks, a deeply pigmented 'RiRi Woo' lipglass, 2 eyeshadow palettes and false lashes. The final collaboration collection for 2013 will be for Holiday, which will bring another 10 items to include nailpolishes, additional lipsticks and a makeup bag.
RiRi Hearts MAC packaging will change with each collection, but rose gold packaging with her embossed signature has been used for her RiRi Woo lipstick, summer lipstick bullets and fall collection pieces. A pearlescent white packaging with pink accents will be used for her holiday collection.
Stay tuned here for updates on these exciting upcoming collections! :) 
WHO ELSE IS EXCITED for RiRi [Hearts] MAC?!

1 comment :

  1. Ahoj, ráda bych tě pozvala na svůj blog :). Předem podotýkám, že mi nejde o reklamu, ale o to, aby se o problematice, které se na svém webu věnuju, dozvědělo co nejvíce lidí a poučilo to tak laickou veřejnost, která je většinou jen plna předsudků. Blog je věnován poruchám příjmu potravy a hlavně boji s těmito nemocemi. Nehodlám se řadit k thinspo nebo podobným komunitám. Na blogu najdeš i trochu z cesty mým životem, každodením bojem s PPP, ale také spoustu rad a tipů týkajících se kosmetiky, fotek, článků o mně samé, beauty vychytávky, recenze, recepty, které nikde jinde nenajdeš a mnoho dalšího. Kdyby tě blog zaujal, budu moc ráda, když zanecháš komentář nebo se můžeš stát dalším z mých ctěných "followers". Budu se moc těšit na tvou návštěvu a přeji krásný zbytek dne. Andie :)*

    www.andie-chambers.blogspot.cz

    ReplyDelete